Historie klubu FC Svratka Brno

Fotbalový klub FC Svratka Brno o.s. vznikl 25.6.2007. V žádném případě se nejedná o klub, který chce s fotbalem teprve začínat. Byl založen po dohodě dvou fotbalových společenství s velmi dlouhou tradicí, a to FK FC Žabovřesky (oficiálně od roku 1920, ale viděl jsem i fotografie z roku 1917) a FC Komín (od roku 1932). Jejich spojením vznikl nový subjekt, který klade důraz zejména na výchovu fotbalové mládeže. Při vzájemném spojování obou klubů se bouřlivě jednalo o vhodném názvu nového klubu ( návrh byl například spojení prvních písmen  Žabovřesky – Komín, tedy ŽAKO, což připomíná spíše papouška než fotbal a mnoho dalších ). Hledalo se hlavně spojení mezi oběma kluby, něco co je oběma blízké. Nakonec padla volba na řeku Svratku. Ta protéká v bezprostřední blízkosti obou klubů. Proto tedy název FC SVRATKA (takže nic společného s městečkem na Vysočině).

K dispozici tak jsou pro hráče dvě fotbalová hřiště. První v Žabovřeskách na ul. Fanderlíkova, které je určeno mládeži, tedy klukům od fotbalového potěru až po starší žáky a druhé v Komíně na ulici Svratecká, kde hrají a trénují dorost a muži.

 

Historie klubu FK FC Žabovřesky

 

Sportovní kluby a s nimi i kopaná na brněnsku se začaly tvořit a zakládat teprve po první světové válce. Sportovní horečka v Žabovřeskách propukla v roce 1920, kdy hrstka nadšených sportovců, působících tehdy ještě v SK Sparta Královo Pole, se rozhodla založit na brněnském předměstí - Žabovřeskách vlastní sportovní klub.

 

Toto rozhodnutí bylo učiněno na ustavující schůzi dne
3. července 1920.

 

Na této schůzi bylo rozhodnuto, že klub ponese název SK Meteor Žabovřesky. Do čela klubu byli zvoleni : T. Němeček, Drábal, Fibich, Kaprál a další. 
Zakládající členové i aktivní hráči získávali postupně finanční prostředky pro činnost klubu. Hráči i funkcionáři obětovali pro svůj klub, své barvy i pro fotbal skutečně všechno a byli hrdi na to, že mohou v barvách klubu nastoupit nebo ho zastupovat. 
V lednu 1921 bylo změněno jméno klubu na SK Žabovřesky. V září téhož roku byla změna názvu úředně potvrzena. Největší starosti tehdejšímu funkcionářskému aktivu bylo opatřit vlastní hřiště. Tím, že nebylo hřiště, nebyl ani dostatek příznivců, kteří by klub podpořili. Klub tak živořil a byl udržován pouze obětavostí některých členů. Jejich řady však řídly a v roce 1926 zůstali hráči úplně opuštěni, vedeni sotva sedmnáctiletým J. Kocmanem vytrvalým a obětavým funkcionářem i hráčem. Tato léta byla v historii SK Žabovřesky velmi kritická. 
Obrat k lepšímu nastává v roce 1927. Vedení klubu se ujímá G. Wurm a společně s několika dalšími nadšenci probouzí činnost klubu k radostnějšímu životu. V témže roce se podařilo probojovat ze IV. do III. třídy. Přichází noví členové do vedení klubu - pánové Vepř, Poštolka, Cebák, Berka, Loskot, Krejčí a klubu se začíná dařit. Hned v příštích letech se probojoval SK Žabovřesky postupně až do I. třídy a v roce 1930 nskončil v župním mistrovství na 3. místě hned za SK Židenicemi a Moravskou Slávií.
Po odchodu G. Wurma v roce 1931 se ujímá vedení klubu pan Strka, který ve funkci vytrval až do roku 1934. V roce 1932 získal SK Žabovřesky titul mistra župy a postupuje do moravskoslezské ligy. V kvalifikaci o postup do II.ligy však mužstvo neuspělo a tak dál bojuje v moravskoslezské divizi, která se nově utvořila v roce 1933. V této soutěži zůstává a bojuje o mistrovské body se střídavými úspěchy až do roku 1944. Pouze jednou sestoupil a hned následně se vrací do divize zpět.
Krátkou krizi prodělal klub ještě v roce 1935, kdy předseda Sobotka krátce po svém zvolení rezignuje, na jeho místo přichází opět G. Wurm, kterého po zasedání mimořádné valné hromady střídá Dr.Stavěl. Po jeho boku pracují pro zdar SK Žabovřesky staří a osvědčení funkcionáři jako pan Berka, Loskot, Cebák, Fibich, Dašovský, Hilebrand a jiní. Po odchodu Dr. Stavěla bylo vedení klubu svěřeno zakládajícímu členovi panu Fibichovi. 
Tisícové návštěvy na zápasech SK Žabovřesky nebyly tehdy žádnou zvláštností, poněvadž tehdejší divize byla soutěž velmi kvalitní a atraktivní. Příčinou vysokých návštěv na utkání v Žabovřeskách byly pochopitelně i výkony mužstva a jeho popularita. Pro zvládnutí průběhu utkání během celé soutěže bylo potřeba každé ochotné ruky. Dovedete si představit čtyři až šest tisíc diváků na hřišti v Žabovřeskách. A to při startu pražské Slávie v poháru jich bylo mnohem víc. Kvalitní a atraktivní byli také i soupeři, účastníci divize z roku 1946 : ASO Olomouc, Vítkovice, SK Přerov, SK Baťov, Slovácká Slávie, Letná Zlín, Fatra Napajedla, UNIE Moravská Ostrava, Rolný Prostějov, SK Vsetín, Borovina Třebíč, SK Kuřim, Ondra Přívoz, ČSS Olomouc a Železárny Třinec.


Pro zajímavost se podívejte na některé historické sestavy SK Žabovřesky:

1925 : Fritz, Poštolka, Medek, Kiki, Kovařík, Jecha, Brandstetr, Korich, Cebák, Šlezinger a golman Hala. 
1928 : L. Brada, Š. Brada, Vepř, Fritz, Rumler, R. Vepř, Cebák, Prokeš, Votava a golmani Hilebrand a Šimák.
1930 : Stejskal, Brandstetr, Hrubeš, Januš, Fritz, Vepř, Rumler, Drla, Votava, Prokeš, Votava II a golman Ondráček.
1937 : Štefek, Šára, Andrla, Těkan, Štěpánek, Špaček, Mazal, Fritz, Božek, Malý a golman Ondráček.
1939 : Zavadil, Kolouch, Palát, Sítař, Malý, Svítil, Slavík, Harnach, Svůra, Mazal a golman Ondráček.
1947 : Šebek, Slavík, Zavadil, Svůra, Kabelka, Němeček, Beránek, Blažek, Mašek, Štíbr, Blaha, Moos, Palát, Řiháček, Res a golmani Schnabl, Ondráček. 

 

Druhá světová válka a poválečná léta

Krutá okupace Československa v roce 1939 a válečná léta zastihla všechny ve starostech a napětí jak vést klub dále. Mnozí členové fotbalového klubu odešli bojovat do války a mnozí z nich i zahynuli. Ostatní však s ještě větším nadšením a zaujetím se semkli kolem vedení klubu a věnovali svůj podíl na úpravách hrací plochy a ochozů kolem hřiště, Byly postaveny nové kabiny, nová klubovna, byl zřízen rozhlas, vysázeny další stromy kolem hřiště a provedeny další práce, které fotbalový stánek Žabovřesk vylepšily. 

Ale i po sportovní stránce dosáhly mužstva SK Žabovřesky v těchto krutých letech pozoruhodných výsledků. Jednou chybělo málo, aby se v Žabovřeskách hrála protektorátní liga. Hrůzy válečných let nejvíce pociťoval žabovřeský Sokol. Jeho činnost byla zrušena a členská základna rozpuštěna. V této době přejímá SK Žabovřesky do svých řad všechny členy Sokola, kteří tak mohli pokračovat ve své činnosti. A že se jim dařilo svědčí i to, že hráči košíkové vybojovali titul mistra Čech a Moravy. 
Připomeňme si některé výsledky mužstva SK Žabovřesky, účastníka moravskoslezké divize z ročníku 1943-1944, kdy obsadilo 3. místo - s SK Židenice vítězství 7:4, SK Baťa porazili 8:3, SK Prostějov 6:5. V českém poháru v roce 1944 se probojovali Žabovřesky až do semifinále, kde podlehli pražské Slávii 1:2 před více jak šesti tisíci diváky. 
Podařilo se tak z poměrů nepříznivých přivézt klub a žabovřeskou kopanou na nejpřednější místa nejen brněnské kopané. Název SK Žabovřesky byl pojmem také v kopané moravské i československé. Fotbal ze Žabovřesk se ukazuje i světu. Poprvé v historii klubu odjíždí fotbalisté SK Žabovřesky za hranice. První zájezd byl na Maltu v zimním období na přelomu roku 1946-1947, kde sehráli celkem 7 zápasů. Tři zápasy vyhráli, jednou remizovali a třikrát prohráli. Nejlepším střelcem zájezdu byl Moos, který vstřelil šest branek. V Polsku bylo sehráno také sedm utkání, z toho pět vítězných a ve dvou utrpěli porážku. 
Nelze však opomenout úspěchu fotbalistů SK Žabovřesky v roce 1945, kde v mistrovství Brna získávají první místo. Poráží jak Arsenál Husovice, Královo Pole, ale také SK Židenice. 
V roce 1947 hraje SK Žabovřesky v divizi a má starost o její zachování. Podzim 1946 se nevydařil a tak jaro 1947 znamenalo boj o udržení divize. Tehdejší trenér Ferda Drtil měl již k dispozici uzdravené hráče Němečka, Kabelku i Schnabla a mužstvo posílil Trnka s SK Židenice. Získaných jarních 20 bodů stačilo na záchranu a těžko se zapomíná na rozhodující utkání s Baťovem na jeho hřišti, kde Žabovřesky vydřeli vítězství s výsledkem 2:1. 
Hráči SK Žabovřesky se objevovali v době své největší slávy i v reprezentaci Brna - Schnabl, Palát, Moos, Moravy - Moos a za vojenskou jedenáctku ČSR - Palát. 
Únorové události v roce 1948 zasáhly do činnosti klubu a v duchu "nové myšlenky" o sjednocení tělovýchovy se SK Žabovřesky sloučil s Moravskoslezskými vinařskými závody a dostal nový název ZK MVZ Žabovřesky. Později hraje pod názvem Mosilana a to až do roku 1950. V roce 1951 dochází v činnosti oddílu k dalším změnám, když Mosilana se slučuje se Škodou Brno a později se Spartakem EJF Brno. Různými změnami a reorganizacemi se dostává kopaná v Žabovřeskách z divize do nižších soutěží, kde ne svoji vinou setrvává až do roku 1956, kdy dochází k dalšímu sloučení, tentokrát se Slávií Brno a Spartakem EJF pod společným názvem SLAVIA Žabovřesky. V roce 1958 si fotbalisté SLAVIE Žabovřesky opět vybojovali postup do divize. Po ročním působení však tuto soutěž opustili a zásahem dalších reorganizací sestupují až do městského přeboru. Pro neutěšené ekonomické podmínky se slučuje oddíl kopané se Spartakem 1. brněnská, a tak vlastně na tři roky zaniká vůbec.To se psal rok 1963. 

 

Od historie k současnosti

Historická část sportovního dění psala nejednu kapitolu fotbalového života v Žabovřeskách a mnoho úspěchů i strádání. Patří k ní bezesporu také období od roku 1966, kdy z popudu TJ Žabovřesky se ustavuje samostatně oddíl kopané pod názvem TJ Žabovřesky, který byl zařazen do nejnižší základní třídy. V Žabovřeskách se tedy začíná od znovu, ne však s takovými potížemi jako v roce 1920. 

Na jaře 1967 po zrušení fotbalového oddílu kopané ve Slavoji Tesla Brno, dochází z iniciativy funkcionářů obou oddílů ke sloučení pod společným názvem TJ Sokol Žabovřesky Brno. Z Rybníčku se stěhuje nejen kádr dobrých hráčů pod vedením trenéra Miroslava Zdráhala, ale Žabovřesky získávají i oddané funkcionáře a kvalitní soutěž - městský přebor. Takto sloučený kolektiv pokračoval v tradici a první mužstvo záhy vybojovalo postup do I.B třídy a v roce 1970 dalo výboru dárek k 50. výročí založení kopané v podobě postupu do I.A třídy. Do hlediště se vracejí diváci a klub navazuje na staré dobré časy. 
Kádr hráčů z tohoto období : Kučera, Mittmer, Vanžura, Zimmel ml., Drápal, Šultes, Kraic, Hrda, Fiala, Liška, Brandstetr ml., Seiml, Čapka, Sedlák, Prokeš, Mlejnek, Januszica ml., Janák, Schnabl ml., Černoch, Borůvka, Kreuzer, Banko, Zouhar, Zoufalý a další. 
Výbor oddílu byl sestaven ze zkušených funkcionářů, kteří kladli velký důraz na práci s mládeží. V roce 1973 hráli dorostenci krajský přebor a žáci žákovskou ligu. Na dobrých výsledcích mládežnických mužstev v tomto období měli velký podíl trenéři Blažek, Fiala a Hladil. 

Do této doby musíme sáhnout i pro dva výsledky mezinárodních utkání, které odehráli žabovřeští fotbalisyté na svém hřišti. 
Sokol Žabovřesky - Wisla Tczew (Polsko) 1:2, utkání se hrálo 7.8. 1971 a branku dal Jirka Schnabl. 
Sokol Žabovřesky,dorost - Primavera San Crose (Itálie) 4:1, rovněž 7.8. 1971. 

V I.A třídě hrálo první mužstvo Sokola Žabovřesky od roku 1970 plných třinást sezón, aby se v roce 1983 probojovalo do krajského přeboru. To už vedl mužstvo zkušený Václav Procházka. 
V krajském přeboru hrajeme 3 sezony a v roce 1986 jej zásluhou reorganizace opouštíme, abychom od sezony 1986/87 hráli I.A třídu.

 

Zdroj: https://www.fkzabovresky.wz.cz/

 

 

Kontakt

FC Svratka Brno - mladší dorost U17

Copyright © 2012 | Jan Votava

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode